KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

8. AR-GE Proje Pazarı Gerçekleştirildi-27.05.2019

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nin, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Kahramanmaraş Teknokent A.Ş. ve TÜBİTAK desteğinde düzenlediği8. AR-GE Proje Pazarı etkinliği 30 Nisan 2019 tarihlerinde Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası fuaye alanında gerçekleştirilmiştir.

Üniversite Lisansöğrencileri tarafından hazırlanan projelerin iş dünyasına sunulduğu AR-GE Proje Pazarında59adetproje sergilenmek üzere sunulmuş bunlardan 49 adeti sergiye davet edilmiş ancak47 adet proje etkinliğe katılmıştır.Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, İnönüÜniversitesi, Niğde Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi’nden öğretim üyeleri ile 2 adet KMTSO üyelerinden oluşan 10 kişilik jüri heyetinin verdiği puanlarla derece alan projeler belirlenmiştir.

Proje Pazarı “somut ürünler” kategorisinde düzenlenmiştir. Projede sergilenebilmek için sadece proje fikri yeterli olmayıp prototip ile sergiye katılma şartı aranmıştır.Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından bu kategoride yarışan projelerden birinciye 4500 TL, ikinciye 3500 TL, üçüncüye 2500 TL, dördüncüye 1500 TL ve beşinciye 1000TL ödül verilmiştir. Yerel basın etkinliklere ilgi göstermiş ve etkinlikler yazılı ve görsel basında haberleştirilmiştir.

AR-GE Proje Pazarı ödül törenine KSÜ Üniversite Yönetimi, KMTSO Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri, Teknokent A.Ş. Genel Müdürü, Akademisyenler, Sanayiciler ve öğrenciler katılmıştır.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ünsal ise sekizincisi gerçekleştirilen Ar-Ge Proje Pazarına ilişkin verileri paylaştı. Toplam 69 proje başvurusunun gerçekleştirildiğini ifade eden Dekan Ünsal, 69 başvurudan 47’sinin sergilenmeye hak kazanarak dereceye girmek için yarıştığını söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından dereceye giren projelere ödülleri protokol üyeleri tarafından verilirken Prof. Dr. Ahmet Alkan’ın danışmanlığında Fatih Doğan ve Azat Ardın tarafından hazırlanan “Tarımsal Kalkınmada Verimliliği Arttıran Robot” isimli proje birinciliğe layık görüldü.

Ali Günel, Furkan Kuzucuoğlu ve Taha Öztürk’ün “Arttırılmış Gerçeklik Destekli Eğitim Arayüzü” projesi ikinci olurken, Eray Sakarya, Akif Kavan ve Enes Tarakçı tarafından geliştirilen “Fedai-B” projesi üçüncü, Özlem Karaadil’in “Atık Paladyum Çözeltilerinden Nano Paladyum Eldesi” dördüncü, Nur Hüda Hüseyin, Merve Söğütlük ve Sinan Baş’a ait “Likit Maraş Biberi” isimli projesi ise beşincilik elde etti.

Birinciye 4 bin 500 TL, ikinciye 3 bin 500 TL, üçüncüye 2 500 bin TL, dördüncüye bin 500 TL ve beşinciye 1000 TL para ödülü verildi.